Koncepcja dobrego życia z CatsMouse

Koncepcja dobrego życia z CatsMouse:

Na dobre smaopoczucie oraz zdrowie kota istotny wpływ ma jego styl życia. Koncepcja dobrego zycia z CatsMouse zakłada warunki zbliżone, możliwie jak najbardziej to tych, znajdujących się w środowisku naturalnym kota. Zatem, oprócz oferowania naszej zdrowej i ekologicznej CatsMouse (opartej na NASZYM procesie produkcji, który jest technicznie jak najbardziej naturalny dzięki metodzie aQuapress 38ºC), zalecamy również wyprowadzenie kota z domu poprzez stworzenie obszaru z jego zabawkami i drapakami, oferując tym samym jedzenie w smaczny i przyjemny sposób.

Idealnie byłoby podawać kotu karmę od 8 do 10 razy dziennie, ale ponieważ w wielu przypadkach jest to niemożliwe, to optymalną ilością będzie 4 do 5 razy dziennie… prawie tak, jak w „prawdziwym życiu dzikiego kota”. W ten sposób kot w naturalny sposób zostaje pobudzony do picia wody.

Naukowcy, Bradshaw i in. (1996) stawiają hipotezę, że dzikie koty mogą regulować spożycie energii tak, by utrzymać optymalną wagę ciała do polowania. Jednak według Kleffner, Helen (2009) należy podchodzić do tej tezy z ostrożnością, ponieważ koty domowe często gromadzą duże ilości tłuszczu z powodu braku ruchu. Zatem utrzymanie optymalnej wagi dzikich kotów może zależeć bardziej od naturalnych warunków życia, ponieważ zwierzęta z nadwagą będą mniej skuteczne niże inne koty w polowaniu. Z tego powodu zalecamy również bardziej restrykcyjną ilość karmy dla kotów powyżej 6 kg.

Oto tabela z dzienną ilością CatMouse, którą Twój kot powinien jeść na podstawie swojej wagi:

Woda pitna

Woda pitna jest dla kota absolutnie niezbędna, ponieważ kot ma swoje ewolucyjne korzenie na pustyni i dlatego nauczył się ją oszczędzać jak wielbłąd.

Konsekwencje niepicia mogą powodować tworzenie się kamieni w drogach nerkowych.

Codzienna wymiana wody pitnej na świeżą – miękką wodę ma wiele zalet: dla zdrowego metabolizmu, profilaktyki powstawania kamieni moczowych, redukcji fosforanów oraz płukania nerek i pęcherza.

Już sama wysoka zawartość białka w CatsMouse, która jest odpowiednia dla gatunku, pozytywnie stymuluje ilość picia bez dalszych działań. Przemawia za tym również zawartość sodu, która wciąż jest optymalizowana (Burmeier, 2016).

Jaka woda?

Powinna być ona świeża, miękka (o niskiej zawartości wapnia) i lekko słona, czyli stosunkowo bogata w sód. Zwiększone spożycie sodu prowadzi do zwiększenia objętości moczu lub (odpowiednio) zmniejszenia ciężaru właściwego, a zatem przeciwdziała tworzeniu się kamieni struwitowych poprzez zwiększenie iloczynu rozpuszczalności. (Lekcharoensuk i wsp., 2001).

Ile, oznacza dużo wody?

Co najmniej ok. 60-70 ml/kg/dzień jest uważane za normę, ale istnieje wiele czynników, które na ten stan rzeczy wpływają, tj. rodzaj pożywienia, temperatura zewnętrzna oraz ilość ćwiczeń w ciągu dnia.

Oferowane przez nas paseczki do moczu służą do sprawdzania i indywidualnego dostosowywania optymalnej ilości picia/poboru wody. Pozwalają bardzo łatwo i niedrogo wielokrotne badać mocz oraz docelowy ciężar właściwy (SG), który powinien być w przedziale: 1015-1020 i pH poniżej 7. Alternatywnie dostępne są również online refraktometry do pomiaru ciężaru właściwego moczu. W tak nieskoncentrowanym środowisku moczowym w ogóle nie dochodzi do tworzenia się kamieni. Jeśli kryształy struwitu nadal stanowią problem, można użyć naszego Struvacid-N.

Tylko nadmierne, rzucające się w oczy zainteresowanie wodą może wskazywać na problemy wewnętrzne, takie jak cukrzyca lub niewydolność nerek (tu też sugerujemy najpierw sprawdzenie refraktometrem!), które musi wyjaśnić weterynarz.

Gdzie postawić wodę?

Jeśli to możliwe, wodę stawiamy w cichym, ulubionym miejscu kota, w miarę bez zapachów – nie obok miski do karmienia czy kuwety.

Ile wody?

Im więcej wypełniona miękką wodą miska, tym lepiej.

W jakim naczyniu?

Zdecydowanie zaleca się (ciągle filtrowaną węglem) wodę z fontanny pitnej dostępnej w sklepach zoologicznych. W ten sposób dzienną ilość picia można łatwo zwiększyć o 30-50%, co w dłuższej perspektywie jest bardzo ważne z punktu widzenia metabolizmu, zwłaszcza w przypadku suchej karmy. Czasem wystarczy nawet otwarta pokrywa sedesu, ponieważ koty są specyficzne…

Porada weterynaryjna:

zadbaj o kwestię wody, a Twój kot Ci podziękuje!

 

Brak możliwości komentowania.