Przewlekła niewydolność nerek u kotów

Objawy przewlekłej choroby nerek u kotów:

Stadium 1Stadium 2Stadium 3Stadium 4
ImageImageImageImage
Kot nadal wygląda zdrowo. Zewnętrznie nie ma oznak przewlekłej choroby nerek.U niektórych kotów pojawiają się pierwsze nieprawidłowości, tj. częste oddawanie moczu lub obfite picie, często niezauważalne przez właściciela.Na tym etapie zauważalne są bardzo wyraźne objawy:
• utrata wagi
• częste picie
• brak apetytu
• częste oddawanie moczu
• odwodnienie
• wymioty
• zaniedbana, matowa sierść
• ogólna słabość
Poważne problemy:
• znaczna utrata wagi
• nudności i wymioty
• odmowa przyjmowania pokarmu
• odwodnienie
• apatia
• zmiany w nerkach

Zmiany w nerkach

Stadium 1Stadium 2Stadium 3Stadium 4
ImageImageImageImage
Nerki mniej filtrują, poszczególne nefrony są niszczone. Czynność nerek nie jest jeszcze zaburzona.Nerki starają się zrekompensować brakujące nefrony, zwiększając produkcję pozostałych. To je przeciąża i niszczy.Na tym etapie ponad 75% nefronów ulega nieodwracalnemu zniszczeniu. Nieprawidłowe wartości nerek i metabolizmu można wykryć w badaniu krwi.Nerki nie pracują wcale, a toksyczne odpady nie mogą być już wydalane, co powoduje skutek śmiertelny z powodu zatrucia organizmu.

Sam powinieneś uważać na to, aby nie spożywać zbyt dużej ilości fosforanów w swojej diecie. Może nie jesteś tym zainteresowany…
Ale co z twoim kotem?

Dlaczego w CatsMouse są monofosforany i glutaminian?

I tutaj zaczyna się tekst pisany „drobny drukiem” – dla zainteresowanych.

Temat 1: (mono)-fosforany

Istnieją:
a) naturalne – mineralne,
b) naturalne – organiczne
c) syntetyczne fosforany mineralne. Badania nad nimi dopiero się rozpoczynają.

A) i b) to dobre i ważne cząsteczki metaboliczne znajdujące się w surowcach, tj. w mięśniach, wątrobie i kościach. Są one łatwo przyswajalne i rozpuszczalne w wodzie. Mineralne monofosforany znajdują się również w dużych ilościach w samej kociej zdobyczy. Zwłaszcza w jej wątrobie jego zawartość, wynosi niecałe 3% i jest trzykrotnie wyższa niż w mięśniach, gdzie są one na poziomie ok. 1%.
Syntetyczne fosforany mineralne (c) to nadmiernie szkodliwe molekuły, które podejrzewa się m.in. o długotrwałe działanie. Spożycie ich znacznie zwiększyło się, zarówno dzięki nawykowi jedzenia przez ludzi „fast foodów”, ale również przez nowoczesne żywienie kotów (bez myszy w diecie…). Syntetyczno-mineralne monofosforany stosowane, jako dodatki techniczne nie podlegają obecnie obowiązkowej ich deklaracji w składzie kociej karmy, ani w żywności, ani w paszach w ogóle, ale między innymi to właśnie one silnie poprawiają smak, podobnie jak glutaminian. A) i C) są rozpuszczalne w wodzie, a w przypadku niekorzystnie bliskiego względem siebie lub nawet odwrotnego stosunku Ca/P, z dużym prawdopodobieństwem mogą przewlekle uszkadzać nerki.
Mączka kostna, niesłusznie dyskredytowana w żywieniu zwierząt, zawiera naturalny, nierozpuszczalny w wodzie fosforan, który jest organicznie związany z hydroksyapatytem**, który jest nieszkodliwy nawet w wysokich dawkach.

W wydaniu z 15 listopada 2020 r. magazyn VETimpulse donosi o problemie nadmiernego spożycia fosforanów z karmą dla kotów – nawet w diecie nerkowej występuje nadmiar fosforanów.

Temat 2: Glutaminiany

Tutaj również występuje naturalna ich postać w użytych surowcach (zwłaszcza w mięśniach i ekstraktach drożdżowych) oraz sztuczna – identyczna z naturalnymi dodatkami. W Felivet mamy tylko ten pierwszy przepis, czyli surowce naturalne.


Koncepcja Felivet Respect® była rozwijana przez wiele lat w odpowiedzialności weterynaryjnej za gatunek kota.

Sucha karma „Super” dla kotów: kwestia gustu?!

TAK, ale… chwileczkę…

1. Karma dla kota powinna na dłuższą metę dobrze smakować.

2. Karma dla kota powinna na dłuższą metę być zdrowa…

To możliwe, ale tylko wtedy, gdy:

1. Wykorzystano do jej produkcji naprawdę bardzo dobrej jakość surowce.

Poddano naprawdę delikatnemu procesie wykończenia – aQuapress.

Poniższa grafika wyjaśnia te z pozoru proste informacje, ale w rzeczywistości jakże bardzo prawdziwe!

Motyw zdrowego smaku w CatsMouse

Felivet porusza temat fosforanów w karmie dla kotów i według jego wiedzy, publikuje tutaj po raz pierwszy, przy użyciu nowego typu „złotego standardu” badawczego – spektroskopii magnetycznej rezonansu jądrowego, pierwsze dane dotyczące tego trudnego zagadnienia, które na poniższej grafice pokazuje ciekawą zależność smaku i fosforanów absolutnych od jakości użytego surowca. W Felivet kontynuujemy ten proces optymalizaccji…

Ok. 76% akceptację smakową uzyskujemy porzez niezwykłą jak dotąd, a zarazem optymalną pod względem analitycznym jakość głównych surowców w naszej suchej karmie dla kotów; składników pomocniczych (przede wszystkim stosując pojedyncze białko z wartościowego, czystego, gotowanego bezciśnieniowo, a następnie suszonego mięsa mięśni szkieletowych kurczaka) oraz przyjaznemu procesowi ich obróbki.

Według analizy NMR (Spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego) w naszej karmie występuje naturalna, wysoka 1 % zawartość rozpuszczalnych w wodzie fosforanów zawartych w samych surowcach. Całkowita zawartość fosforanów w CatsMouse wynosi 1,14% w suchej masie produktu*, co jest wartością wyższą od naturalnej tylko o 0,14%, ze wględu na swoją recepturę. Zdecydowana większość fosforanów jest zatem już naturalnie obecna w naszych surowcach i zazwyczaj swoją ilością przypomina te wystepujące w myszy. Na przykład czysta mączka z wątroby zawiera naturalną zawartość monofosforanów na poziomie 2,47%!

Poniżej przedstawiamy zastosowanie ProCleaRen w CatsMouse. Kompleks ten chroni nerki m.in. poprzez adsorpcję (wiązanie) fosforanów w jelitach, oraz wysokie spożycie wody przez kota, co idealnie się wzajemnie uzupełnia.

W ten sposób naturalny kompleks ProCleaRen adsorbuje (wiąże) fosforany i amoniak już w jelitach, natychmiast po zjedzeniu karmy, wychwytując je w ten sposób i wydalając je w naturalny sposób bez ich resorpcji. Oznacza to, że już na tym poziomie można obniżyć poziom fosforanów we krwi, co jest korzystne dla pracy nerek. Jako środek ostrożności stosujemy ProClearen we wszystkich produktach CatsMouse, dzięki czemu wpływamy pozytywnie na równowagę fosforu w organizmie.

Pełnoporcjowa karma dla kotów Catsmouse zaspakaja potrzeby żywieniowe kotów: jakościowe i ilościowe tyllko wtedy, kiedy stosowana jest przez długi czas.

Stoimy na stanowisku, że produkty CatsMouse powinny stale ewoluować, zgodnie ze stanem aktualnej wiedzy, ponieważ skupiają się one na długoterminowym dobrostanie kota. Dajemy również pełną gwarancję, że w saszetkach Cats-schMaus nie są stosowane żadne syntetyczne monofosforany. Tak więc ich dobra akceptacja  smakowa wynika jedynie z naturalnego smaku w samym produkcie.

Gwarancja braku syntetycznych monofosforanów w naszych karmach!

Przy okazji: wiadomo, że psy są znacznie mniej wymagające pod względem smaku niż koty… Jednak gwarantujemy również, że NIE używamy ŻADNYCH syntetycznych monofosforanów w żadnym z naszych innych produktów Lupovet, ponieważ chronimy wysokiej jakości surowce w procesie aQuapress, dzięki czemu nadal pozwalamy im smakować naturalnie…

*Konwersja fosforu (P) do fosforanu (-P2O5): 2,29; od fosforanu do fosforu: 0,44

**Minerał z grupy fosforanów wapniowych, które w sposób naturalny występuje w przyrodzie. Jest on obecny również w naszych organizmach. Odpowiada za powstawanie kości i zębów oraz za ich odporność na przeciążenia i uszkodzenia mechaniczne.<.em>

Brak możliwości komentowania.